Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek wystąpiło z wnioskiem do Prezydenta Włocławka w ramach tegorocznej edycji w dziedzinie kultury o przyznanie nagrody Mirosławie Stojak. Poniżej przedstawiamy uzasadnienie.
Mirosława Stojak pisze od zawsze. Jednak ostatnie lata to rozkwit Jej twórczości, przede wszystkim związanej z tradycją i kulturą żydowską, tą naszą włocławską. Od 2003 r. rozpoczęła na początku samotną walkę o przywrócenie pamięci o włocławskich Żydach. Na początku było to głównie pisanie wierszy, opowiadań i publikowanie ich w różnego rodzaju wydawnictwach i periodykach.
Naszym zdaniem uhonorowanie Nagrodą Prezydenta Mirosławy Stojak jest jak najbardziej zasadne, gdyż obecnie nie ma we Włocławku drugiej takiej osoby, która by dla przywrócenia pamięci o włocławskich Żydach zrobiła więcej. Jej kontakty z Ziomkostwem Włocławian w Izraelu z siedzibą w Ramat Gan doprowadziły do wstępnego porozumienia w sprawie wymiany młodzieży.
Jej działanie na polu literackim również zasługuje na uznanie. Jest znana w środowisku literacki nie tylko Włocławka. Wracając do spraw związanych z kulturą i dziedzictwem włocławskich Żydów należy zwrócić uwagę na istotny fakt odszukiwania urodzonych we Włocławku Żydów. Dzięki Jej staraniom po latach wracają oni po latach do naszego miasta i poznając je na nowo powracają ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi. Mirosława Stojak jest pomysłodawczynią i inicjatorką wymiany kulturalnej, do której przygotowuje się nasze Stowarzyszenie. Będzie to Festiwal Filmów Żydowskich, prezentacje współczesnej sztuki twórców z Izraela, koncerty zespołów klezmerskich oraz działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji.
Zgłaszając Mirosławę Stojak do Nagrody Prezydenta uważamy, że winno się uhonorować zaangażowanie, dzięki któremu wiele osób – mieszkających w Izraelu i mieszkańców Włocławka mogło spotkać się po niekiedy nawet 60 latach. Sam Włocławek dzięki temu zaistniał w mediach izraelskich – relacja z Marszu Żywych była emitowana w Telewizji Izraelskiej i Amerykańskiej, a działaniach Stowarzyszenia i naszej drodze do przywrócenia pamięci zaczęło być głośno w środowiskach żydowskich na całym świecie. Kwestie z tym związany były poruszane także na konferencji w Yad Vaschem.
Mirosława Stojak to od kilku lat znana we włocławskich szkołach propagatorka kultury, tradycji i dziedzictwa żydowskiego, tak mocno wpisanego w dzieje przedwojennego Włocławka. Kilkanaście razy w roku szkolnym Mirosława Stojak spotyka się z uczniami włocławskich szkół i przybliża im swoich bohaterów. Opowiada o ich powojennych losach i o tym, czego dokonali przed wojną i jak wpłynął na nich Holokaust. Jest pomysłodawczynią i organizatorką cyklicznych „Spotkań z historią”, które od 2008 roku organizuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Na szczególną uwagę zasługują dwa spotkania: „U nas Żydów już nie ma” i „Ulica Żydowska”. W czasie tych spektakli doszło do spotkania z włocławskimi Żydami, którzy na tę okazję specjalnie przybyli do Włocławka z Izraela z Abramem Morgentalerem na czele. W 2006 roku nakładem Domu Wydawniczego „Promocja” wydała tomik wierszy „Klimaty”. W 2008 roku współorganizowała uczczenie 68 rocznicy powstania getta we Włocławku. Współorganizowała I Włocławski Marsz Żywych, w którym udział wzięli przybyli z Izraela włocławscy Żydzi. Trasa Marszu przebiegała spod Ratusza, ulicami: Bojańczyka, Chopina, Nowomiejską, pod Pomnik – Macewę przy Zespole Szkół Budowlanych.
Czynnie bierze udział w projektach prowadzonych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej – „SEFER” i „Śladami przeszłości”.
Dzięki Jej staraniom do Włocławka przybywają na spotkania z młodzieżą i w celu prowadzenia licznych zajęć, przedstawiciele Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Gminy Żydowskiej w Warszawie. Są to miedzy innymi; Jan Jagielski, Marcin Dudek-Lewin, Miriam Gonczarska. Obecnie od strony literackiej uczestniczy w Projekcie „pamięć – pamiętać – pamiętamy!”, w którym przygotowuje oprawę literacko-historyczną do tworzonego „Szlaku Żydowskiego we Włocławku”. Czynnie bierze udział w pracach związanych z promowaniem naszego miasta w Izraelu.
Publikacje:
- W prasie lokalnej – „Włocławiacy w Izraelu” (Gazeta Kujawska); „Gdy życie stało się ulicą śmierci” (Gazeta Kujawska); „Gdy getto płonęło” (Gazeta Kujawska).
- W „Życiu Włocławka”
– „Żywa historia” – 2003
– Opowiadanie – 2004
– „Macewy w muzeum” – 2005
– „W każdej garstce popiołu szukam bliskich” 2006 - W „Słowie Żydowskim”
– „Bramek, czyli dzieje powrotów” – 2006
– „Wspomnienie o włocławskich Żydach” – 2008 - W „Gazecie więziennej” – „Sen o białym koniku” – opowiadanie; „Memory – Yad Cashem” artykuł
- W „kolekcjonerze włocławskim” – wiersze
- W Miesięczniku Literackim AKANT – wiersz „Próżne słowa”
- W Kwartalniku Literackim „Poezja dzisiaj” – wiersze
- W Kwartalniku Artystyczno-Naukowym „Znaj”: opowiadanie „Bramek”, artykuł „Holokaust”, opowiadania „Pamiętam, kupiłem jej kwiaty”
- W Tygodniku Izraelskim „Nowiny Kurier”
– „65 rocznica wyzwolenia KL Auschwitz” – artykuł
– „Żywa historia” – opowiadanie
– „Włocławscy Żydzi” – artykuł
– „II wojna światowa – Żydzi włocławscy” – artykuł
– „Sentymentalne opowieści” – opowiadania
– „Wspomnienie włocławskich Żydów” artykuł.
You must log in to post a comment.