Wieczór: ”Erec Izrael”

Wieczór: ”Erec Izrael”

W dniu 22 września po raz kolejny, piąty z rzędu, począwszy od 2007 roku, Mirosława Stojak zaprosiła włocławian do sali kameralnej Miejskiej Biblioteki Publicznej na wieczór artystyczno-literacki pt:” Erec Izrael”

Spotkanie otworzyła Dyrektor Biblioteki pani Elżbieta Zaborowska, przybliżając osobę pani Mirosławy Stojak, tym, którzy po raz pierwszy gościli na jej wieczorze.

Tym razem miłośnicy dziedzictwa żydowskiego uczestniczyli w lekcji historii, poświęconej Holokaustowi i emigracji polskich Żydów z naszego kraju.

Lekcja w szkole żydowskiej, powojennej to scena zatytułowana: Ydishe mame”. Dramatycznie brzmiało odczytywanie nazwisk uczniów, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców podczas wojny. Uczniowie czytali wzruszające, historie o ludziach, którzy mentalnie wciąż mieszkają we Włocławku,. Czytali także tragiczne historie żydowskich rodzin, oparte na autentycznych wspomnieniach żywych świadków..

W części II zatytułowanej: „Paszport w jedną stronę” przedstawiła autorka scenę w urzędzie wydającym dokumenty podróży upoważniające do wyjazdu, tak zwane paszporty w jedną stronę, bez prawa powrotu. Pani Stojak opowiadała o czasach wzmożonego antysemityzmu w Polsce w latach: 1949, 1957, w marcu 1968 roku.

Wieczór: ”Erec Izrael”

Wieczór zakończył się pokazem slajdów z tegorocznej wizyty autorki u włocławskich Żydów w Izraelu. .Były wspomnienia, nostalgiczne teksty literackie Pani Mirosławy Stojak, prezentowane przy utworach muzycznych w wykonaniu Gołdy Tencer, i innych wykonawców.

Wieczory Pani Stojak przyciągają liczne grono miłośników dobrego nastroju i wyszukanego gustu artystycznego, pełnego tajemniczości i żydowskich klimatów, tak więc sala kameralna wypełniona była po same brzegi.

Po zakończeniu części artystycznej zgromadzeni długo jeszcze rozmawiali przy aromatycznej herbatce cynamonowo-imbirowej, serwowanej przez autorkę.

Wieczór: ”Erec Izrael”

Wieczór: ”Erec Izrael”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spotkania i oznaczony tagami Erec Izrael. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply