Wieczór artystyczno – literacki

„Wspomnienia o włocławskich Żydach”

18 września 2008r. w sali Kameralnej MBP im. Zdzisława Arentowicza we Włocławku przy ul. Warszawskiej 11/13 odbył się wieczór artystyczno – literacki Pani Mirosławy Stojak pt. „Wspomnienia o włocławskich żydach”.

Przygodę z Izraelem i fascynacje historią, tradycją i kulturą żydowską rozpoczęłam się kilka lat temu, gdy na swojej drodze spotkałam włocławskiego Żyda Pana Abramka, który urodził się we Włocławku przed Wojną.

Jego tragiczny los, a także postawa człowieka, który tyle przeszedł w życiu i ciągle ma przyjazny stosunek do drugiego człowieka, bardzo mnie wzruszył. Spotkanie to było także inspiracją do napisania o nim opowiadania, które zostało opublikowane w kilku czasopismach i gazetach. Od tej pory zgłębiam wiadomości dotyczące włocławskich Żydów.

Podziwiam ten kraj i przyjaznych ludzi. Żydów, którzy kiedyś mieszkali wśród nas i Włocławek był ich domem rodzinnym. Dziś powracają tu, by pokazać swoim dzieciom i wnukom ojczysty kraj.

Mówię i piszę o holokauście.
Organizowane przeze mnie wieczory są niejako sposobem na przypomnienie włocławskiej społeczności, że żyli wśród nas także mniejszości narodowe, żyją i do dzisiaj. I tylko tolerancja i zwykła ludzka życzliwość pozwoli żyć nam w zgodzie, pokoju i miłości.

Mirosława Stojak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spotkania i oznaczony tagami Holocaust, Wspomnienia o włocławskich Żydach. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.