Wieczór art-lit pt:” GŁUPI ŻYDEK”

Dnia 24 września 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włocławku odbył się wieczór artystyczno-literacki Mirosławy Stojak pt:”Głupi Żydek”. Był to ósmy wieczór poświęcony pamięci włocławskich Żydów. Licznie zebrana widownia obejrzała spektakl w wykonaniu autorki, Danuty Czerwińskiej-Murawskiej oraz uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku. Głupi Żydek, to historia chłopca, którego nauczyciel Polski Ludowej tak nazwał, tylko dlatego, że ten nie potrafił pisać. Czas wojny sprawił, że bohater spektaklu ukrywał się wraz z rodziną na polskie wsi, w obawie o życie. Prymitywizm nauczyciela sprawił, że ten kilkunastoletni Żyd, zdał sobie sprawę, że w Polsce nie ma miejsca dla nich-Polskich Żydów.

Poezja Mirosławy Stojak wskrzesiła włocławskich Żydów i przedwojenny czas, gdy tak licznie Żydzi zamieszkiwali Włocławek. Spacerowaliśmy ulicami miasta, zaglądaliśmy do okien, z nostalgią wymieniając nazwiska żydowskich rodzin. Zapach cynamonu, dorożki stojące rzędem przy Szerokiej, jarmarczne gwary i żydowska muzyka wprowadzały nas w klimat tamtych czasów.

Wieczór połączony był z promocją książki Pani Stojak pt:” Utkane sercem włocławskim Żydom”, która oprócz tekstów historycznych zawiera prozę i poezję a także opracowanie dotyczące cmentarza żydowskiego, autorstwa Pani Anny Dawidowicz. Książkę zamykają zdjęcia z wieczorów, podróży autorki a także osób i miejsc żydowskich.

Zdjęcia i film przezentujemy dzięki uprzejmości Pana Patryka Puchalskiego i portalu www.pracawloclawek.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spotkania i oznaczony tagami Głupi Żydek, Mirosława Stojak, Wieczór artystyczno-literacki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply