Tablica pamiątkowa – Aleksandrów Kujawski

Dnia 10 września 2009 roku w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej cmentarz żydowski oraz pomordowanych Żydów aleksandrowskich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17.00. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: przedstawiciele Ambasady Izraela w Polsce, Przedstawiciele Komisji Rabinicznej, władz samorządowych, wojewódzkich i państwowych, ŻIH-u, Muzeum Historii Żydów Polskich, Gminy Żydowskiej w Warszawie. Zaproszona także została Pani Mirosława Stojak, jako działaczka na rzecz Żydów Włocławka. Przybyli także goście z Izraela, potomkowie Żydów Aleksandrowa Kujawskiego.Burmistrz miasta Pan Andrzej Cieśla przedstawił historię miasta i wkład w jego życie społeczności żydowskiej.Podkreślił, że inicjatorem upamiętnienia Żydów był Pan Zbigniew Sołtysiński a fundatorem Pan Adam Brzuszkiewicz.

Po części oficjalnej przedstawiciel Gminy Żydowskiej w Warszawie odprawił modły w języku idysz. Gość z Izraela Pan Ignacy Zilbersztejn odmówił kadisz.

Na koniec uroczystości Pani Stojak zadeklamowała wiersz pt:” Holokaust”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żydzi okolic Włocławka i oznaczony tagami Aleksandrów Kujawski, Mirosława Stojak, Tablica pamiątkowa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply