„Spotkanie z młodzieżą Zespołu Szkół Iintegracyjnych Nr.1 we Włocławku”

Dnia 9 lutego 2010 roku udałam się do Zespołu Szkół Integracyjnych Nr.1 im ”Szarych Szeregów” na spotkanie z młodzieżą, która uczestniczy w konkursie ogólnopolskim „Na wspólnej ziemi”, zorganizowanym przez Fundację Shalom. Zostałam zaproszona przez moją koleżankę, a nauczycielkę tej szkoły Krystynę Kukucką i Dyrekcję Szkoły, aby opowiedzieć uczniom o włocławskich Żydach.. Licznie zebrana młodzież, uczniowie klas V i VI wysłuchali mojego wykładu na temat historii, kultury i zagłady Żydów włocławskich. Zaprezentowałam zdjęcia miejsc we Włocławku związanych z tą mniejszością narodową tak licznie zamieszkującą Włocławek do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Były to zdjęcia z przedwojennego Włocławka, Getta Włocławskiego, synagog, spalonych przez Niemców w 1939 roku. Były też fotografie nikomu nieznanych budynków kultury żydowskiej i ulic zamieszkiwane niegdyś przez Żydów. W tle przygrywała muzyka hebrajska a ja opowiadałam o niekwestionowanym wkładzie Żydów w życie gospodarcze, ekonomiczne, społeczne, kulturalne, sportowe naszego miasta. Opowiadałam też historie znanych mi włocławskich Żydów, o tragicznym losie ich Rodzin.. Historie tragiczne, bo dotyczące zagłady narodu żydowskiego. Sporo miejsca poświęciłam właśnie tematowi Holokaustu, ale także tolerancji i stosunków dobrosąsiedzkich.

Młodzież słuchała mnie z zaciekawieniem, nawet dzwonek na przerwę nie spowodował zrywu uczniów z ławek. Po przerwie zakończyłam moją prelekcję a młodzież podziękowała mi za przybycie.

Mirosława Stojak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spotkania i oznaczony tagami Fundacja Shalom, Spotkanie z młodzieżą. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.