Spotkanie w Zespole Szkół Elektrycznych we Włocławku

Dnia 27 stycznia 2009 roku, w rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau przez żołnierzy Armii Czerwonej, obchodzony jest międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. W tym roku to 64 Rocznica wyzwolenia tego obozu zagłady. Z tej też okazji w ZS Elektrycznych we Włocławku odbyło się spotkanie z Mirosławą Stojak oraz Jadwigą Sobolewską, przewodniczącą stowarzyszenia Dzieci Holokaustu. Pani Stojak przy zapalonej menorze opowiadała o włocławskich Żydach, wspominała społeczność, której we Włocławku już nie ma, a którą poznała dzięki serdecznymi kontaktom z Ziomkostwem w Izraelu. Tematem przewodnim gości spotkania był holokaust, jako przestroga przed rasizmem, uprzedzeniami i nietolerancją.

Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ dla uczczenia pamięci wszystkich ofiar mordów, dokonanych przez hitlerowców podczas II światowej. Obchody Dnia Pamięci przygotowali uczniowie Elektryka pod opieką nauczycieli przedmiotów humanistycznych: M. Będziak, B. Cieślak, A. Chmielewska, K. Kowalska, D. Majchrowicz przy współpracy J. Nadolskiego i K. Zapały. Szkoła przystąpiła do projektu „Sąsiedzi- przeszłość i teraźniejszość”, który jest realizacją apelu byłego więźnia Auschwitz-Birkenau, Pana Augusta Kowalczyka.

Mirosława Stojak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Spotkania i oznaczony tagami Spotkanie, Zespole Szkół Elektrycznych. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.