Goście z Izraela

W długiej i bogatej historii Włocławka jest taki okres, kiedy to Żydzi stanowili jedną piąta mieszkańców i przyczyniali się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego miasta. W II Rzeczypospolitej włocławska gmina żydowska bardzo przyczyniła się do rozwoju miasta, stanowiąc jego elitę intelektualną, gospodarczą i kulturalną. Nadszedł czas, by w ramach dialogu międzykulturowego przypomnieć wszystkim włocławianom, że przed II wojną światową nasze miasto szczyciło się tolerancją i współpracą pomiędzy przedstawicielami wielu kultur.

24 lipca 2009 r. grupa włocławskich Żydów odwiedzi rodzinne strony. O godzinie 1100 goście z Izraela zostaną przyjęci przez Prezydenta Włocławka Andrzeja Pałuckiego w Urzędzie Miasta. Na godzinę 1230 zaplanowano uroczystość uczczenia wszystkich pomordowanych Żydów Włocławka w miejscu poświęconym pamięci getta przy ulicy Nowomiejskiej. Spod monumentu zaproszeni goście wybiorą się na spacer po mieście.

Dla obu stron ten dzień stanie się okazją do rozwijania dialogu międzykulturowego i pozwoli nawiązać współpracę opartą na zrozumieniu i sympatii. Wizyta nie będzie jedynie nauką historii, ale i tolerancji, a przede wszystkim spotkaniem przedstawicieli dwóch zaprzyjaźnionych narodów. Włocławscy Żydzi odwiedzają Włocławek, by obudzić pamięć, przypomnieć zatartą historię, dotknąć murów domów, szkół i stanąć na miejscach, z który kiedyś byli bardzo związani. Przyjeżdżając do swego rodzinnego miasta pragną jedynie wspomnień i dialogu z obecnymi mieszkańcami.

Wizyta gości z Izraela zbiega się ze startem Projektu „pamięć – pamiętać – pamiętamy” realizowanego przez Stowarzyszenie Obywateli Projekt Włocławek. Przyjazd do naszego miasta przedstawicieli Ziomkostwa Włocławian w Izraelu jest wynikiem kilkuletnich starań Mirosławy Stojak, którą sami włocławscy Żydzie określają mianem Ambasadorach ich spraw.

Mężczyzn, którzy planują wziąć udział w uroczystościach przy tablicy upamiętniającej Ofiary Włocławskiego Getta prosimy o zabranie nakryć głowy, będzie to symboliczny gest pojednania i dialogu.

Tutaj trzeba przypomnieć, że tablica znajduje się na terenie cmentarza żydowskiego.
Pierwszy cmentarz żydowski we Włocławku założony został w 1830 roku przy obecnej ul. Nowomiejskiej. – pisze K. Bielawski na portalu www.kirkuty.xip.pl – Do czasu jego powstania, włocławscy Żydzi byli grzebani w Brześciu Kujawskim. W Dziale Dokumentacji Zabytków Żydowskiego Instytutu Historycznego zachował się list z opisem powojennej historii tej nekropolii, przysłany w 1986 roku przez jednego z byłych mieszkańców Włocławka: „Cmentarz żydowski (….) został sprofanowany i całkowicie zniszczony przez okupantów hitlerowskich. Jeszcze do połowy lat sześćdziesiątych na terenie cmentarza i w jego najbliższym otoczeniu walały się porozrzucane fragmenty nagrobków oraz całe płyty piaskowcowe i marmurowe, z czytelnymi napisami w języku polskim, hebrajskim i jidysz. Płyty te padały łupem złodziei, niestety – mówiło się o tym wówczas – także rzemieślników-kamieniarzy, którzy wykorzystywali je jako budulec do nowych grobowców. Mniejsze płyty piaskowcowe miejscowa ludność łupała na osełki do noży. Wkrótce potem znikło wszystko, a na byłym cmentarzu pobudowano zespół szkół zawodowych. Dziś na ziemi kryjącej ludzkie prochy, młodzież uczy się, pracuje w warsztatach, gra w piłkę”.

Na placu przed szkołą wzniesiono stylizowany na macewę pomnik, upamiętniający ofiary Holocaustu. – czytamy dalej – Wyryto na nim napis: „Na tym terenie Niemcy stworzyli getto, z którego w 1942 roku deportowano obywateli polskich narodowości żydowskiej do obozów zagłady”. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce w dniu 15 czerwca 2001 roku. W ceremonii zorganizowanej przez władze miasta wzięli udział pochodzący z Włocławka Żydzi, mieszkańcy miasta, przedstawiciele ambasady Izraela oraz członkowie Rady Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Tablicę odsłonili Benjamin Majerczak z ziomkostwa włocławskich Żydów oraz prezydent miasta, Stanisław Wawrzonkoski, który powiedział: „Włocławscy Żydzi byli chlubą miasta. Przed wybuchem II wojny światowej Włocławek ściągał ich możliwością znalezienia pracy, rozwoju kapitału. Pozdrawialiśmy się na tych samych ulicach, wielu włocławian pamięta o sukcesach sportowych włocławskich Żydów”.

Tablica pamiątkowa

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami Goście z Izraela. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply