Lapidarium na Cmentarzu Żydowskim w Lubrańcu

W uroczystościach odsłonięcia Lapidarium na cmentarzu żydowskim w Lubrańcu-Brzezina, które odbyły się dnia 20 czerwca 2012 roku, wzięły udział znamienite osoby: Pan Krzysztof Wrzesiński- burmistrz Miasta Lubraniec, p.Anna Stawicka-Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, p.Michael Schudrich-Naczelny Rabin Polski, p.Wiesław Mering- Włocławski Biskup rzymskokatolicki, p.Aleksander Gleichgewicht – Przewodniczący Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, p.Kazimierz Magos- Przewodniczący Rady Miejskiej Lubrańca, ksiądz Waldemar Karasiński-Proboszcz Parafii w Lubrańcu, duchowieństwo rzymskokatolickie, radni Rady Miejskiej miasta oraz mieszkańcy miasta Lubraniec i inni zaproszeni goście. Po części oficjalnej, w której wspominano żydowską społeczność miasta Lubraniec, oddano Jej cześć i chwałę, odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Synagoga część artystyczna. Goście wysłuchali koncertu wokalno-muzycznego „Shalom” w wykonaniu zespołu „Camerata Wladislawia” oraz pieśni i piosenek żydowskich w wykonaniu wokalistek Ośrodka Kultury. Rozstrzygnięto również konkurs plastyczny„ Żydzi w Lubrańcu- to oni również tworzyli naszą historię” i wręczono nagrody.

Synagoga, a obecnie Dom Kultury, oddaje ducha tamtych lat, w których dwie społeczności żyły obok siebie w przyjaŸni i zgodzie. ściany przyozdabiają obrazy o tematyce żydowskiej oraz wystawa „Lubranieccy Żydzi na starej fotografii”.. Uroczystości zakończył wspólny „koszerny” poczęstunek w restauracji w Dąbiu Kujawskim.

Jestem pełna podziwu dla władz Miasta i Pani Dyrektor Domu Kultury w Lubrańcu. Ich przychylność, zrozumienie i przyjaźń sprawiły, że w Lubrańcu pamięta się o Żydach, którzy wspólnie z Polakami tworzyli dobro tego miasta. Niewątpliwie jest to także zasługa Pana Dawida Zacha, a może przede wszystkim. To on, syn Żydówki z Lubrańca, mieszkający w Izraelu, pełen ciepła i sentymentu do miasta swojej mamy sprawił, że w Lubrańcu ciągle żyje pamięć o Lubranieckich Żydach.

lapidarium-lubraniec-2012-0005

lapidarium-lubraniec-2012-0004

lapidarium-lubraniec-2012-0003

lapidarium-lubraniec-2012-0002

lapidarium-lubraniec-2012-0001

lapidarium-lubraniec-2012-0006

Mirosława Stojak

Ten wpis został opublikowany w kategorii Żydzi okolic Włocławka i oznaczony tagami Cmentarz Żydowski, Lapidarium, Lubraniec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply