72. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim

INICJATYWY POD PATRONATEM PREZYDENTA MIASTA WŁOCŁAWEK Pana dr. Marka WOJTKOWSKIEGO oraz PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIASTA Pana Jarosława CHMIELEWSKIEGO

Stowarzyszenie “Ładowarka”, w związku z 72. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, organizuje w kwietniu szereg akcji związanych z historią włocławskich Żydów. Uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach organizowanych przy współpracy z Archiwum Państwowym w Toruniu oddział we Włocławku. Gimnazjalistom proponujemy konkurs na ulotkę, która mogłaby być reklamą jednej z dawnych, włocławskich fabryk, założonej, bądź prowadzonej przez członków narodowości żydowskiej. Starszym uczniom proponujemy konkurs na pierwszą stronę gazety, która ma zawierać artykuł o wydarzeniu z historii miasta, w którym udział brali włocławscy Żydzi. 19.04.2015 r., dokładnie w rocznicę tragicznych wydarzeń sprzed 72 lat, stowarzyszenie zaprasza na mini rajd rowerowy, którego celem będzie obelisk upamiętniający dawne włocławskie getto, znajdujący się przy ul. Nowomiejskiej. O godzinie 13:30 spotkajmy się na rogu ulic Okrzei i Wroniej – miejmy ze sobą żonkile. Tego dnia w centrum miasta, wolontariusze rozdawać będą także papierowe żonkile – symbol powstania. Akcja “Żonkile” zostanie przeprowadzona przy współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przez cały kwiecień zapraszamy do wzięcia udziału w Navitrip`ie – pierwszej takiej inicjatywie we Włocławku! Navitrip, to połączenie wycieczki rowerowej, gry miejskiej i łamigłówki. Ikonograficzna mapa, prowadzi uczestników trasą, wzdłuż miejsc związanych z włocławskimi Żydami. Po drodze znaleźć można odpowiedzi na zadane pytania. Oczywiście na uczestników czekają nagrody i upominki! Zajrzyj na www.stowarzyszenieladowarka.pl i dołącz do akcji stowarzyszenia “Ładowarka”. Pamiętajmy, że przed wojną co piąty mieszkaniec naszego miasta, był Żydem – pamiętajmy o naszej wspólnej historii!

Serdecznie pozdrawiam,
Dominik Cieślikiewicz

Dnia 19 kwietnia 2015 roku pod Pomnikiem Macewa, poświęconą żydowskiej społeczności naszego miasta złożyliśmy żółte żonkile, symbol bohaterów Getta Warszawskiego, oddając im hołd i naszą pamięć.

Mirosława Stojak

wloclawek_72-rocznica-wybuchu-powstania-w-getcie-warszawskim_0001

wloclawek_72-rocznica-wybuchu-powstania-w-getcie-warszawskim_0002

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia i oznaczony tagami Dominik Cieślikiewicz, Mirosława Stojak, Powstanie w getcie warszawskim, Stowarzyszenie "Ładowarka". Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.